בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תדברי על אריק 

תדברי על אריק

 
 
גליה דן-לי

הנשים, האלכוהול והסמים, הבן שמת והבת הסודית. גליה דן-לי ליקטה את הפיקנטריה מתוך הביוגרפיה החדשה של אריק קלפטון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשנות התשעים, לפני מות הבן (אימג'בנק/GettyImages)
 בשנות התשעים, לפני מות הבן (אימג'בנק/GettyImages)   
כשהבן קונור הגיח לאויר העולם בשנת 1986, אריק קלפטון ידע שהגיע הזמן להיגמל: מהשתייה, מהסמים ומהאגואיזם. אבל היה זה דווקא מותו הטרגי של הבן, כעבור ארבע שנים, שאילץ אותו להתבגר כדי להתגבר. הוא לא יכול היה לעשות את זה בלי המוסיקה, מציבת זיכרון מתנגנת, שעזרה לו לשמור על שפיות, ולהעניק משמעות לאובדן הגדול מכולם באחד מהשירים האהובים והמוכרים שלו, "Tears in Heaven".

כשאריק קלפטון הגיע לקונצרט We Are the World בפילדלפיה לפני יותר מעשרים שנה, הוא לא הצליח לעלות על הבמה. המאסטר של הרוקנרול היה מבועת מכל השמות הגדולים שהיו אמורים להופיע לצידו, וחטף התקף חרדה. כמו רבים מחבריו המפורסמים והמצליחים, שהם גם מגלומנים עם רגשי נחיתות בהגדרה, קלפטון הרגיש שהוא לא מספיק טוב כדי להיות על במה אחת עם מוזיקאים מהשורה הראשונה. כדי להתגבר על ההרגשה הזאת, הוא עשה את מה שידע לעשות הכי טוב- לשתות והרבה.

שתי ההצצות הללו לחייו של אריק קלפטון מופיעות כעת באוטוביוגרפיה שכתב המוסיקאי, יוצא להקות "קרים" ו"היארדבירדס" ומהגיטריסטים המהוללים ביותר החיים כיום. לא ברור אם הספר החדש והחושפני יסייע למוסיקאי בן ה-62 להתמודד עם כל השדים שרדפו אותו בחייו, אבל מה שבטוח זה שהוא מוציא אותם החוצה ומביא את גרסתו של קלפטון לכמה מהסיפורים הפרטיים, הצהובים והמפורסמים ביותר בהסטוריה של הרוקנרול במאה ה-20.

הילדות

ייתכן שההתדרדרות של קלפטון התחילה עוד לפני חרדת הקהל ההיא, בילדות מאוד לא מאושרת. בגיל שש גילה קלפטון הצעיר שהאשה שכינה כל השנים "אמא", היא בעצם סבתו ושאחותו הגדולה היא למעשה אמו. כך, הכינוי "ממזר קטן" שהעניקו לו דודיו התגלה פחות כקללה ויותר כעובדה אוטוביוגרפית. קלפטון נולד על מדרגות הכניסה האחורית של ביתו, לאחר שאמו הרתה לאיש חיל אויר קנדי נשוי ששירת זמנית באנגליה: האב שמעולם לא פגש. כשהיה בן 9, עשתה האם גיחה מאוחרת אל חייו, עמוסה במתנות ובאחים ואחיות למחצה עם מבטא קנדי, אך סרבה לשמש לו כאמא והוצגה בציבור כ"אחותו".

כשקלפטון הקטן שאל בזעם אם אפשר לקרוא לה "אמא" היא ענתה לו בנחת כי "אחרי כל מה שסבא וסבתא עשו בשבילך, אולי מוטב שתמשיך לקרוא להם אמא ואבא". עבור קלפטון הילד הייתה זאת הדחייה האולטימטיבית. עבור קלפטון המבוגר, הייתה זו עילה או תירוץ, להתעלל רגשית כמעט בכל הנשים שפגש בחייו.
 

הנשים

קלפטון ופטי בויד (אימג'בנק/GettyImages)
 קלפטון ופטי בויד (אימג'בנק/GettyImages)   
כיאה למוסיקאי צעיר ומצליח, אריק קלפטון לא המעיט בנשים. עם רובן היו לו רומנים שארכו לא יותר מכמה ימים, מקסימום שבועות. רומן אחד כזה הסתיים בהריון ובילדה (שאליה התוודע לראשונה רק אחרי מות בנו, כשהייתה בת שש).

עיקר רגשות האשם של קלפטון מופנים כלפי פטי בויד, הצלע הנשית במשולש המפורסם שכלל גם את ג'ורג' הריסון מהביטלס. בויד היתה נשואה להריסון בזמן שקלפטון התאהב בה ופתח במסע חיזורים נואש בכוונה לזכות בלבה. היא עזבה את בעלה למענו והם נישאו במטרה להתחיל יחד חיים חדשים, שהפכו למסכת התעללות רגשית.

כשקלפטון הגיע בשנת 1985 לסיבוב הופעות באיטליה, נשוי עדיין לבויד, הוא חיפש לפגוש בחורה איטלקית אטרקטיבית. הבחורה היא לורי דל סאנטו, ובעקבות המפגש והרומן אתה, קלפטון הודיע לבויד על פרידה. בשלב הבא קלפטון מספר שהתייצב בפתח דירתה של דה סאנטו במילנו, והודיע לה שעזב את אשתו. בביוגרפיה הוא מתרץ עבור עצמו את המהלך הנבזי כ"משבר גיל הארבעים". זמן קצר לאחר מכן קלפטון חזר בו וביקש לשוב להתאחד עם אשתו, אלא שאז גילה שדה סאנטו הרתה.
 

קונור

כריכת הספר
 כריכת הספר   
קלפטון החליט בכל זאת לחזור לאשתו, אלא שדבר ההריון מחוץ לנישואין ערער עוד את מערכת היחסים הזוגית בין קלפטון ובויד, עד כדי התמוטטות עצבים של קלפטון, במהלכה זרק את בויד מהבית ביום הולדתה. קלפטון ביקש לשקם בינתיים את היחסים עם דה סאנטו ההרה עם בנו. הוא שכר עבורה בית בצ'לסי שבאנגליה, וביקר אותה שם בכל יום, והתעקש להכנס עמה לחדר הלידה.

כשקונור התינוק הגיח לבסוף אל אויר העולם, קלפטון חש כי זה העולל הוא ה"דבר האמיתי", ובניגוד לו "כל מה שעברתי בחיי נראה כמו סדרת אפיזודות חסרות משמעות. הפעם היחידה שבה זה הרגיש אמיתי באופן כלשהו הייתה המוסיקה. כל היתר- השתייה, סיבובי ההופעות, אפילו החיים עם פאטי- נראו ברגע זה מלאכותיים".

הגמילה

קלפטון החליט שהגיע הזמן להתבגר ולהתנקות. "הגעתי לבסוף למסקנה שזה הזמן להפסיק עם השטויות. אבל איך?" הוא אהב את הילד, אבל שימש לו אב רק במשרה חלקית ביותר: "כשהייתי הולך לבקר אותו במילנו, הייתי משחק אתו וחושב כל שנייה מתי אמא שלו כבר תבוא, להאכיל אותו ולקחת אותו לישון, כך שאני אוכל לקחת עוד דרינק".

צורת החיים ההרסנית של קלפטון הגיעה לשיאה בסיבוב ההופעות באוסטרליה, כשהוא סובל מרעידות וכמעט שאינו מסוגל לעלות על הבמה. הוא החליט לחזור לגמילה, אבל מה שגרם לו הפעם לרצות לחזור למוטב יותר מתמיד, הוא קונור: "המחשבה שגם הוא עומד לעבור את כל זה, עשתה את כל ההבדל. הייתי צריך לשבור את המעגל ולהעניק לו את מה שלעולם לא היה לי: אבא".
 
 

דמעות בגן-עדן

קלפטון הבוגר (אימג'בנק/GettyImages)
 קלפטון הבוגר (אימג'בנק/GettyImages)   
החלק הטוב ביותר בחודשי הגמילה היה עבור קלפטון הזמן שבו בילה עם בנו ואמו, " ה היה הכי קרוב לחיים נורמליים שיכולתי להגיע אליו", הוא כותב. קונור היה "מלאך עם שיער בלונדיני, שכולם אהבו". אבל למרות הגמילה והרצון, קלפטון עדיין לא הצליח לשמש לו כאב."עד כמה שאהבתי את הילד הקטן הזה, לא ידעתי מאיפה להתחיל איתו, כי הייתי תינוק שמנסה לטפל בתינוק. אז נתתי ללורי לגדל אותו, והיא עשתה את זה נהדר".

ב-1991, קלפטון תכנן להיפגש עם בנו בניו-יורק, העיר שבה לורי ובן זוגה סילביו, תכננו לקנות דירה. ב-19 במרץ בערב, הוא הגיע לדירתה של לורי ברחוב 57 איסט, ואסף את קונור לביקור בקרקס של לונג איילנד. זו הפעם הראשונה והאחרונה שבה קלפטון לקח את קונור מחוץ לבית לבדו, והוא נרגש ועצבני. אבל זה היה ערב נהדר ש"גרם לי להרגיש בפעם הראשונה מה זה אומר שיש לך ילד ומה זה אומר להיות אבא". מאוחר יותר קלפטון כתב את שירו "קרקס", על זכרונות מהערב ההוא.

כשקלפטון החזיר את קונור לאימו, הוא ביקש ממנה לבלות אתו יותר זמן בעתיד. ביום שאחרי הוא התעורר מוקדם והתכונן לאסוף את לורי וקונור לביקור בגן החיות שבסנטרל פארק. בערך בשעה 11בבוקר הטלפון צלצל, לורי היתה על הקו ובהיסטריה צעקה שקונור מת. "חשבתי לעצמי שזה מגוחך. איך הוא מת? ושאלתי אותה את השאלה הטפשית "את בטוחה?"

השוטרים מספרים שהקבלן שניקה את חלון חדר השינה שבנוי מהרצפה לתקרה, השאיר אותו פתוח, והזהיר את האם באשר לסכנה, אך זה כבר היה מאוחר מידי. קונור שיחק מחבואים עם המטפלת, רץ כרוח סערה בכל רחבי הדירה, עף מן החלון וצנח כמעט חמישים קומות, עד שנחת מת על גג בניין של ארבע קומות. "אני זוכר שהסתכלתי על פניו היפות וחשבתי לעצמי שזה לא בני. הוא נראה קצת כמו עצמו, אבל הוא כבר לא היה. כמה ימים לאחר מכן הלכתי להיפרד ממנו בבית העלמין, ולהתנצל על שלא הייתי לו אבא טוב יותר."

את השיר שבו תוהה קלפטון אם עוד יזכה לפגוש את בנו בגן עדן הוא מסרב בשנים האחרונות לשיר על במה. זה פשוט מחייה יותר מידי את הכאב; מחזיר אותו לשנים הראשונות לאחר מות בנו שהיו סיוט שאינו נגמר. אלבום ה-Unplugged שלו באולפני MTV, שכלל את השיר היה האלבום הנמכר ביותר של קלפטון בכל הקריירה. "הוא גם היה הזול ביותר מבחינת הפקה ודרש הכי פחות הכנה", מספר קלפטון, " אבל אם אתם רוצים לדעת כמה באמת הוא עלה לי, לכו לריפלי, ובקרו את קברו של בני".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by