בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
O מיי גוד 

O מיי גוד

 
 
גליה דן-לי, ניו יורק

איך הפכה אופרה ממנחת טלוויזיה לאלילה בשר ודם שעל פיה ישק דבר. כל דבר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"נועדתי לגדולות". אופרה (צילום: האתר הרשמי, עיבוד תמונה: ג'רי וינקור)
 "נועדתי לגדולות". אופרה (צילום: האתר הרשמי, עיבוד תמונה: ג'רי וינקור)   
האיש שהתקשר לתוכנית הרדיו נשמע מבואס לגמרי. למגיש התוכנית הוא סיפר איך אופרה הפכה לו את חיי הנישואין. אשתו, כך סיפר, מתעלמת ממנו לגמרי כשאופרה משודרת ברדיו או בטלוויזיה. היא עוקבת באדיקות אחר הטיפים לחיים שאופרה נותנת במגזין שלה (עליו היא כמובן מנויה); רצה לקנות כל מוצר שאופרה ממליצה עליו (שזה עסק לא זול בכלל); פותחת כל שני וחמישי ב"דיאטת אופרה"; מפתחת שגעונות חדשות לבקרים, בהתאם לאג’נדת "תיקון החיים" של הגורו מהתקשורת;
הספרים שהיא קוראת שייכים כולם ל"מועדון הספרים המומלצים של אופרה"; היא מצטטת נון-סטופ את "המומחים של אופרה" ומחנכת את הילדים לפי המלצותיהם.

עכשיו היא גם התחילה לדבר מתוך גרונה של אופרה על הצורך להציל את ילדי העולם, והוא חושש כי הצעד הבא שלה יהיה אימוץ ילד אפריקאי בעידוד אופרה. בעקבות כך, הוא מנסה לשכנע אותה ללכת לתוכנית דה-פרוגרמינג שתעזור לה להתמודד עם אובססיית אופרה, ממש כמו שמתמודדים עם יציאה מכת פולחנית.

האם באמת אופרה הפכה למנהיגת כת שוטפת מוחות? לפני שנים רבות, ועוד לפני שהתוכנית שלה נסקה והפכה לטוק שואו הפופולארי ביותר בהיסטוריה של הטלוויזיה (עם כ-20 מליון צופים מידי יום בארה"ב בלבד) היא התראיינה לברברה וולטרס וטענה: "נועדתי לגדולות". אח"כ היא הבינה שהאמירה הזאת לא עוברת מסך וטענה שלא הובנה נכון. אבל מאז ועד היום, כל התבטאות שלה מעידה שפליטת הפה הזאת הייתה אותנטית לחלוטין. אופרה מאמינה שהיא נועדה להראות לאנשים את הדרך. היא לא רוצה להיות אמא לילדים, היא רוצה להיות האמא של העולם. בשיחה עם קהל אחרי התוכנית אמרה פעם:"אני מנסה לפתוח דלת כדי שאנשים יראו את עצמם יותר בבירור, ואולי להיות האור שיראה להם את הדרך לאלוהים".

אמירה כזאת, אם הייתה יוצאת מאדם מהרחוב, הייתה יכולה להוות בסיס טוב לאשפוז בכפייה. אבל זאת אופרה. עם 20 מליון צופים, עוד 2 מליון קוראי מגזין ו- 115 מליון מבקרים באתר האינטרנט שלה; 32 פרסי אמי; ומקום של כבוד בכל רשימות "האנשים המשפיעים ביותר בעולם"- מגלומניה היא כמעט תכונה מתבקשת. מה גם שהאמירה "כשאופרה מדברת, אנשים מקשיבים" כבר מזמן הפכה לאקסיומה.
 
רוצה להאיר לכם את הדרך (מתוך התכנית)
 רוצה להאיר לכם את הדרך (מתוך התכנית)    
אז מה אופרה רוצה בעצם להגיד? הכל על הכל. מוקפת בעדת מומחים לכל התחומים: יועץ נשואין, מנתח פלסטי, יועצת פיננסית, סטייליסט, מומחה למחלות לב ורבים אחרים - היא מלמדת אנשים איך לחיות את חייהם. אבל התחום האהוב עליה ביותר, הוא תחום הרוחניות, שעל פיה לפחות, הוא שילוב של ניו-איג’יות וערכים נוצריים. את עיקרי אמונתה היא מטפטפת במנות גדולות דרך תוכנית הטוק שואו היומית. "המופע של אופרה ווינפרי" מתמקד פעם אחת בילדים דרום אפריקאים חולי איידס, או נשים ונערות שנאנסות במלחמה בקונגו, ופעם אחרת בהתאמת חזייה, ובחיי האהבה של ג’ניפר אניסטון. כזאת היא אופרה - שלא כמו אנשי הדת המכבידים, היא תמיד יודעת איך לשחק עם המינונים.

עכשיו היא יוצאת עם המומחים שלה לסיבוב הופעות ברחבי ארה"ב. מופע ההשראה הזה נקרא
Live Your Best Life והוא מושך אליו אוקיינוס של אסטרוגנים - מיליוני נשים מכל הצבעים והגילאים. לכולן יש אור בעיניים כשהן מחכות בתור הארוך כדי לפגוש את האלילה שלהן מהתוכנית היומית ומהשער של המגזין (אופרה לבדה מככבת בשער של המגזין שלה "O" שבוע אחר שבוע ( ללמדכם, שהמגזין הזה מוכר לא רק תוכן, אלא גם את אופרה עצמה, על כל גווניה). כרטיס למופע הבסט לייפ עולה 200 דולר, אבל יש מי שסוחרים בו ביום שלפני הדד- ליין, גם במחירים של 700 דולר ויותר.

שלא כמו מרתה סט’וארט, שגורמת לנשים לשים את הסוכריות אחת אחת על הקאפקייקס באמצעות פינצטה, ממש כאילו חנכה בהצלחה מחלת נפש המונית, אופרה לא מבזבזת את הזמן על שטויות - המופע שלה הוא יותר כמו מיסה בכנסייה; הנושאים ברומו של עולם. במופע היא מדברת על ה"משימה" שלה להביא אנשים לראות את חייהם בצורה שונה. היא עושה את זה עם הרבה פאטוס ומילים גבוהות כמו "מימוש עצמי", "כוח נשי" ו"עוצמה". היא משתפת את הקהל בחוויות אישיות, מביאה אותו לידי דמעות, מחבקת ומעודדת. ריטה של עולם ה-Motivational Speaking
או יום ראשון בכנסייה, אבל עם הרבה יותר סקס אפיל ורייטינג.

חסידיה של אופרה מגיבים לכל המחוות בלב פתוח. כך למשל, אשה אחת כותבת לה באתר המחווה לאופרה Gifts from the Heart: "אופרה היקרה. אני מאמינה בנשמה שלך. את אשה נהדרת, שגורמת לי לצחוק, לבכות, לפקוח את עיני ולראות"...את הצלת את חיי מבלי לדעת זאת, את בפרוש הגיבורה שלי!". מעריץ אחר כותב:" אופרה היא אמא, מורה וחברה. אופרה לא רק מחנכת אותי דרך התוכנית. החום שלה גורם לי לרצות שתהיה גאה בי".

מורה אחת לגאוגרפיה שמרה משך חמש שנים מקום בכתה שלה עבור אופרה. לבסוף היא הוזמנה לתוכנית, יחד עם הכסא, רק כדי שאופרה תוכל להחנות עליו את התחת המלכותי שלה. המורה הזילה ריר של עונג. והייתה גם את קבוצת חברות שנסעו לארופה עם תבליט של אופרה בתיק, ככה לצורך השראה.

האנשים האלה אולי נשמעים קצת הזויים, אבל הם לגמרי לא היוצאים מן הכלל. אופרה היא הרבה יותר ממגישת תוכנית. הרייטינג של התוכנית לא מספק אותה, גם לא המיליונים. יש לה ייעוד. את הייעוד שלה היא ממלאת דרך היכולת לתקשר עם אנשים בהמון מישורים - פיזיים, פסיכולוגיים ורוחניים. האנושיות שלה היא כח המשיכה. כולם חווים את אותן חוויות, אבל לה יש את הנכונות לדבר עליהן בטלוויזיה. היא רחוקה אומנם מלהיות ספר פתוח, אבל היא מגלה יותר ממספיק בכדי שתלמידיה יוכלו לראות בה השתקפות של חוסר הביטחון וחוסר הוודאות שלהם עצמם. היא גם חושפת מספיק כדי לתת להם אישור לקחת מן החוזק והכח שלה. היא נותנת להם, או נותנת להם את האשלייה שהיא נותנת להם, כושר עמידה והזדמנות שנייה שלישית ורביעית לאהבה, סיפוק והארה.

אופרה משמינה, אופרה עושה דיאטה, אופרה מרזה, אופרה מעלה שוב. עכשיו היא מנסה משהו אחר, יחד עם הצופים. אולי הפעם זה לתמיד. לאופרה יש בעיות עם השיער האפריקאי שלה - היא מקטרת בשידור, היא מציעה פתרונות. הנשים השחורות צוחקות וקונות. אופרה מקדמת ספרים, בעיקר כאלה שנכתבו ע"י נשים או המאוכלסים בדמויות נשיות חזקות. רבים מהם לא מציעים לקוראות נחמה, אלא מעלים קונפליקטים ושאלות נוספות. אופרה שם כדי לענות. מיליוני נשים ידסקסו את הספר של אופרה בפגישה השבועית הבאה של הבוק קלאבז. הוא יהפוך לרב מכר היסטרי. זה בדוק.

כראי של הקהל שלה, אופרה עמוסת בקונפליקטים. היא כבר מזמן הבינה, שאפילו חבריה הסלבריטאים שנראים כמי שמחזיקים את העולם בביצים, אינם חפים מתסביכים ותחלואי גוף ונפש, והיא מנסה להוציא מהם וידויי ייאוש בשידור חי שישמשו השראה לצופיה. עם זאת, לאופרה עצמה, תמיד שמור מקום של כבוד במעגל ההשראה. באחד מהפוסטים באתר שלה אופרה כותבת: "המקום הזה של להתחבר למשהו יותר עמוק, נמצא שם עבורנו בכל רגע. ככל שדברים יותר כאוטיים ומלחיצים בחוץ, כך אני נהיית יותר רגועה מבפנים... אני פשוט נכנסת אל תוך עצמי... חוזרת אל המרכז שלי... וזוכרת מה הכי חשוב". הדרכה רוחנית כזו לא תקבלו משום רבי או כומר. ברוכים הבאים לכנסיית האפשרויות הבלתי מוגבלות של אופרה ווינפרי, שבה, כמו בחייה שלה, "השמיים הם הגבול".
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by