בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לוקלי  
מוזיקה היום: קוזמו 

מוזיקה היום: קוזמו

 
לוקלי  |
 

מוסיקת הרגאיי בישראל כבר מזמן הפכה לחלק אינטגרלי וממוסד בנוף המוסיקלי הישראלי המיינסטרימי. הרגאיי ה"ישראלי", לא קופא על שמריו ותמיד משתדרג, מתנסה מוסיקלית ומתפתח בצעדי ענק. אחת מנושאות הדגל של הרגאיי בראש צעיר (וטוב) היא להקת קוזמו- להקה צעירה המונה 9 חברים כשרוניים, שהוציאה השבוע את אלבום הבכורה שלה- "לא נזוז" , ופותחת רשמית את עונת הקיץ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

סצינת הרגאיי בישראל עברה תהפוכות רבות, עליות ומורדות, לאורך השנים. יריעת הפתיחה הבולטת הראשונה של הרגאיי כפרי עבודה ישראלית אירעה ב1970 עם צאת הסינגל הדי מצליח של להקת האריות (להקת קצב ישראלית) -Give Me , ששילב רגאיי יותר בכיוון פופי (פחות טהור). ביטוי נוסף לרגאיי באותן סבנטיז, ניתן למצוא באלבומו השני של דורי בן זאב, "לימונדה" שיצא ב1977 וכלל את המגה להיט "למון טרי" , וב1978 באלבומו האלמותי של פורטיס- "פלונטר" שכלל את השיר "שמש לך מצפים", שהביא יותר מקצבים אפריקאיים ופחות מוסיקת פופ מיינסטרימית.

 

על אף "קריצות" הרגאיי בסצינת המוסיקה המקומית, לא היה ביטוי ספציפי לרגאיי, עד 1980 עת קמה תנועת הרגאיי הישראלית. ב1981 יצא אלבום הרגאיי הראשון בישראל- "בא לי רגאיי" של טוני ריי, שהפך למלך הבלתי מעורער של הרגאיי בישראל בשנות ה-80 ( שאף הכניסו לקולנוע הישראלי ב1986 כשהבליח לסרט "אלכס חולה אהבה" עם ביצוע רגאיי ל"Banana Boat", שיר הקליפסו של הארי בלפונטה משנות ה-50).

 

בשנות ה-80 נפתחו מועדוני רגאיי בתל אביב ("סווטו" הזכור לטוב) וב1986 יצא אלבום הרגאיי העברי הראשון-"לוקח את היום לאט" אלבומו של אבי מטוס. מתחילת שנות ה-90 ועד תחילת שנות ה-2000, עם פריחת הרוק הישראלי והמוסיקה הים תיכונית, דעך מעט כוכבו של הרגאיי, והוא הוגבל יותר לחוגים מצומצמים. החל משנות ה-2000 חלה פריחה מהותית בסצינת הרגאיי, שהיום הפכה לאחת הבולטות בישראל, הן בתקשורת והן באזני הקהל. אמנים כמוש בן ארי, קרולינה, תומר יוסף, מוקי ועוד, נושאים נס הדגל של הרגאיי ודאגו להכניסו ללב המיינסטרים הישראלי.

 

אחת הלהקות המסומנות כהבטחת רגאיי ישראלית וצברה בשנים האחרונות שם "חם" בתעשייה הוא שמה של להקת "קוזמו" , להקה צעירה המשלבת בין רגאיי, פופ, רוק, Fאנק וג'אז ויוצרת סאונד צעיר ורענן עם אמירות נוקבות- היפ הופ בשפת הרגאיי.

 

הלהקה מביאה עימה משהו חדש וסקסי במוסיקה הזו, יותר מחאתי וחברתי ופחות אישי ומביעה במוסיקה את קול העם ומתוך הבעיות היומיומיות של כל אחד מאיתנו, מייצרת אספקלריה של המציאות האקטואלית, לטוב ולרע.

 

בימים אלה הוציאה קוזמו את אלבום הבכורה שלה- "לא נזוז", המונה תשעה שירי רגאיי עם השפעות מוסיקליות רבות.

 

האלבום מתחיל עם "לא נזוז", שיר רגאיי היפ הופ ג'אזי  עם מילים הקוראות לצאת למחות ולהלין על המצב הנוכחי בארץ, המביע רחשי הלב של מרבית (ככל) הישראלים, בגריסה חד משמעית- להפגין בעזרת המוסיקה, כי היא הכוח הרם והמשפיע.  ב"אמסטרדם", המשלב אלמנטים של קאנטרי רוקבילי , דן בכמיהה לטייל בחו"ל (אמסטרדם) ובדילמה: לטייל ולחזור, או להישאר? אחד השירים המסקרנים מוסיקלית באלבום.  ב"יום יום", המביא רגאיי טהור, יותר שקט ושליו, בדמות שיר מחאה על הריאליסטיות הישראלית. ב"מנגנת" , הלהקה שמה לרגע בצד את המחאה והמציאות, ועוברת למוסיקה ורומנטיקה, ברגע מעט אלקטרוני , וב"מי בכלל" , היותר רגאיי רוק ג'אזי עוסק בתהיות אישיות ונבכי הנפש ובשאלה: האם יש אלוקים? .

 

ב"לא ידענו כלום", העוסק ספק בהטפת מוסר השכל לאישה, ספק מטאפורה לחברה הישראלית, בלט בעיקר קטע פרי ג'אז מעניין באמצעו וב"איך", שהוא רגאיי מובהק, קליט הדוגל באופטימיות חרף המצב הפנימי והכללי, הלהקה ממשיכה עם הטפת התקווה וההסתכלות על חצי הכוס המלאה.

 

מה שכן בלט וחזר להלהיב היה "השיר מהצפון", שהוא מעין קאנטרי דיסקו מלא בגרוב וסטייל, והשיר החותם את האלבום "דרוש מנהיג" , שיר מחאה פוליטי המטיח אשמה במנהיגים- אחד השירים הקליטים והמושכים באלבום.

 

לסיכום: אלבום בכורה מעניין ומצוין מבחינה מוסיקלית, הלוקח את הערבוביה שנוצרה מההשפעות הרבות על הלהקה ורוקח משהו ישראלי, מתקתק ונעים לאוזן. אלבום חברתי מאוד, אנטי ממסדי  ומחאתי מאוד, המנסה להביע תחושות הישראלי הפשוט והרגיל. כשאני שומע רגאיי, אני שומע מחאה, אבל גם אהבה, יופי, הומור, טבע, הנאה מהחיים ואווירה כיפית, ועל אף שרגאיי מחאה הוא קצת כבד לעיתים, הלהקה מצליחה למצוא את המינון הנכון ולהפכו לקולע ונעים לאוזן. להקה מעולה, שלא לשווא מסומנת כהבטחה מוסיקלית- משב רוח מרענן בסצינת הרגאיי הישראלית בפרט ובמוסיקה הישראלית בכללותה בכלל.

 

בספונטניות של רגע, תפסתי את לירן אורפז, סולן הלהקה, לשיחה צפופה על הלהקה, מוסיקה, אג'נדה ורגאיי.

 

 
קוזמו
 קוזמו   צילום: יחסי ציבור 
 

לירן, מי הם חברי הלהקה?

"משפחת קוזמו מונה 9 חברים לירן אורפז (אנוכי) הסולן, איילה פוספלד וטומי רוזנטל זמרות הליווי, רום שני סקסופון, רוי זוזובסקי חצוצרה, עמרי אמדו גיטרה (אבל לא רק! עמרי הוא גם המעבד ומפיק מוסיקלית את המופע שלנו), טל כהן קלידים, אור סלע גיטרה בס,  תמיר ביידר תופים."

מתי הלהקה נוסדה?

"הלהקה נוסדה לקראת סוף שנה 2010 והיא כמעט בת ארבע (גן טרום חובה), הלהקה הוקמה על ידי ועל ידיי אסי מנדל שכיום כבר לא מנגן עימנו במהלך שירותנו המשותף בלהקה צבאית. הלהקה הוקמה מתוך האהבה האדירה שלי למוסיקת הרגאיי והרצון לשלב אותה עם סגנונות מוסיקליים מעולם הפופ וליצור סאונד ייחודי לנו שבגדול יאפשר לנו לעשות כאן מסיבה. כמו כן היה לנו חשוב לשלב טקסטים אקטואליים וחברתיים בשפה העברית שיפנו לכל סוג של קהל ויאפשרו לאנשים להחתבר למסרים מהמקום האישי שלהם. המוטו הוא להזיז את הישבן וגם את הראש! "

אתה כתבת את כל המילים והלחנים. האם לדעתך אלבום חברתי מחאתי ברובו  לא כבד מדיי לעיכול קהל הרוצה לנקות את הראש מהמציאות בעזרת המוסיקה?

"נהפוך הוא, כשאנשים מקשיבים למוסיקה שלנו או מגיעים למופע שלנו ברור לי לחלוטין שהם מחפשים ניקוי ראש לשכוח מטרדות היום יום לרקוד ולבלות וזה אחד הדברים הכי מוקפדים במופע, לשמח אנשים ולעשות כמה שיותר פאן. אבל אנחנו מאוד מחוברים למקום שאנחנו חיים בו, אנחנו מעורבים, אנחנו צרכני חדשות וחשוב לנו להישאר מעודכנים. מהמקום הזה אנחנו יוצרים. ביצירה שלנו יש פניה לשומע אשר מציגה ביקורת כלפי החברה או לגבי חוסר צדק שנעשה בתחומים מסוימים לדעתי. כל הטקסטים שלנו נאמרים בגובה העיניים ומגובים בגרוב מרקיד והרבה הומור, לכן אני חושב שבסך הכול אפשר להיכנס לאוטו לשים את האלבום בפול ווליום וליהנות. יחד עם זאת באם דעתו של השומע פנויה גם להקשיב למילים, הוא ימצא מסרים שכל איש יוכל להתחבר ולמצוא את עצמו מזדהה.  ".

כמה זמן ארכה העבודה על אלבום הבכורה?

"העבודה על האלבום ארכה מספר חודשים מדהימים בזכות המפיק המוסיקלי שלו עמית שגיא הגדול! היה חשוב לנו ליצור באלבום הזה תחושה של נגינה חיה כאילו קוזמו עושים בזה הרגע מסיבה אצלך באוטו, במשרד, בחדר השינה או כל מקום אחר. אחד החלקים החביבים עליי בתהליך העבודה על האלבום היו דווקא הצילומים לעטיפה שלו בה הלכנו להשתולל בדיונות ותראו מה קרה..."

היכן ניתן למצוא את הלהקה בימים אלה?

"הלהקה אף פעם לא מפסיקה ליצור, להתעדכן ולכתוב חומרים חדשים. לכן אני כבר אגלה לך שאנחנו מתחילים להקליט עוד חומרים חדשים (כן כן רק יצא אלבום ראשון.. אבל יש לנו עוד אז מה נעשה? נשמור בבטן?), אנחנו יוצאים לסבב הופעות במטרה לקדם את האלבום מצפון ועד דרום (מוזמנים לעקוב בעמוד הפייסבוק שלנו אחר לוח ההופעות המתעדכן), מתכוננים לקיץ עמוס בפעילות כי קיץ זו ה-עונה שלנו! ובקרוב נצא לסבב הופעות נוסף בחו"ל במסגרת הופעות שאנחנו עושים לקהילות יהודיות עם משרד החוץ."

 

 

 
 

 

ביקורות מוסיקה:

 

ירדן בראי- "קרוב ללב"

מילים ולחן:  ירדן בראי, עיבוד והפקה מוסיקלית: אלירן אביטל

 

סינגל חופה חדש לירדן בראי. אמנם שיר חתונה אמור לרגש, ועל אף טקסט ולחן טובים, השיר נשמע קצת מקרטע ולא מצליח להעביר את האמוציות העוצמתיות כפי שמצופה משיר חתונה. טעון שיפור.

 

https://www.youtube.com/watch?v=0LlHoBuHEq0

 

עירד- "חד גדיא"

מילים: חוה אלברשטיין, לחן: עממי,  עיבוד מוסיקלי: דן ציפורי

 

לקראת פסח, משחרר עירד את "חד גדיא" בביצוע אלקטרו דאנס רוק מיוחד ושונה מהביצוע המוכר של אלברשטיין, במסגרת פרויקט "חיבורים" שלו. ביצוע מעניין מאוד.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DkED7EqulQc

 

נתנאל וסגיב כהן- "בכל אשר תלכי"

מילים: טיראן אבוחצירה,  לחן, עיבוד והפקה מוסיקלית: סגיב כהן

 

דואט חדש של שני הזמרים הותיקים והמשובחים, נתנאל וסגיב כהן, לשיר אהבה דתי ורומנטי. הלחן המתוק וערבוב הקולות הנהדרים של כהן ונתנאל, יוצרים שיר איכותי ומרגש.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DLckwjf-yH4&spfreload=10

 

עומר שרגא- "מגע של מלאך"

מילים ולחן: נועה ענווה ועומר שרגא

 

שיר לזכרו של סמ"ר גיא גולן, אשר נפל במבצע 'שירת הצפצפה' בשנת 1997. מצמרר!

 

https://www.youtube.com/watch?v=xVZaL32nJIg

 

 

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by