בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לוקלי 
הזמרת של העם: 15 שנים למותה של עפרה חזה 

הזמרת של העם: 15 שנים למותה של עפרה חזה

 
לוקלי |
 

בסוף השבוע ימלאו 15 שנים למותה של עפרה חזה, הזמרת הישראלית הכי מצליחה בעולם. בואו להיזכר בקול הפעמונים של "הזמרת של העם"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

עפרה חזה,  נולדה ב19 לנובמבר 1957 בשכונת התקווה תל אביב. עוד בילדותה אהבה לשיר וגילתה כשרון רב, עד כי בבית הספר "עוזיאל" בו למדה, הפכה לסולנית מקהלת בית הספר. בגיל 11 החלה לשיר במקהלתו הנודעת של מנשה לב רן, וגם שם נחלה הצלחה נאותה.

 

בשנת 1971, בהיותה בת 13 בלבד, צורפה על אף גילה הצעיר ל"סדנת תיאטרון שכונת התקווה" בניהולו של בצלאל אלוני. הסדנה למעשה הייתה טבילת האש המקצועית הראשונה של חזה, שהחלה להשתתף בהצגות, לשחק ולשיר, כשהיא מותירה את הצופים וחבריה לסדנה, פעורי פה לנוכח גודל הכשרון הבלתי רגיל שלה.

 

כניסתה של חזה ללב המיינסטרים הייתה בזמן מלחמת יום הכיפורים( 1973), כשהסדנה העלתה את תכניתה המוקלטת הראשונה, "אהבה ראשונה", בפני חיילי צה"ל בסיני, והשיר שביצעה- "געגועים" הפך להיט והעפיל לצמרת מצעד הפזמונים. תכנית הסדנה תועדה על גבי תקליט שיצא בשנת 1974 ונחל הצלחה רבה.

 

 

קריירת הסולו של חזה החלה למעשה ב1974, עת השתתפה בפסטיבל הזמר המזרחי ( "דרור- למנצח שיר מזמור") עם "שבת המלכה" שהגיע למקום השלישי. בשנת 1975 השתתפה עם סדנת התיאטרון בפסטיבל הזמר עם השיר "פרשת דרכים", המופיע אף בתקליט הסדנה משנת 1976- "וחוץ מזה הכל בדר", בו חזה הוסיפה להיות הסולנית הבולטת, לצד מיכאל סינואני. ב1977 יצא התקליט השלישי והאחרון של הסדנה- "עתיק נושן". בתום הקלטות התקליט, אלוני הפך להיות מנהלה האישי של חזה והסדנה נסגרה. באותה שנה, חתמו אלוני וחזה על חוזה ל-5 שנים עם המפיק אברהם דשא פשנל, שהתלהב מקולה והכריזמה של חזה בשנייה הראשונה.

 

בפברואר 1976 התגייסה חזה לצה"ל ומיד לאחר שירותה, שקוצר, הקדישה את כולה בכדי לכבוש את עולם המוסיקה בסערה. לאחר פרישתן של ירדנה ארזי ולאה לופטין משלישית הבנות המצליחה- "שוקולד מנטה מסטיק", פשנל החליט להחיות מחדש את השלישיה וצירף לרותי הולצמן ( חברת ההרכב המקורית), את עפרה חזה וישראלה קריבושי. ההרכב התפרק תוך שבועות ספורים, וחזה החליטה שהנתיב המתאים לה הוא קריירת סולו. בפסטיבל הזמר המזרחי לשנת 1977 ביצעה חזה את השיר "שיר השירים בשעשועים" שזכה להצלחה. ב1978 יצא תקליט אוסף בשם "שיר השירים בשעשועים" הכלל את להיטי הסולו של עופרה שהוקלטו במסגרת סדנת התיאטרון.

 

את הפריצה הגדולה לה ייחלה, קיבלה חזה ב1979- היא כיכבה בסרטו של אסי דיין- "שלאגר", לצידם של שלישית הגשש החיוור, ובסרט ביצעה את המגה להיט "שיר הפריכה", שעל אף שנאסר לשידור בשל תוכנו בגלי צה"ל, הוא הפך ללהיט של המדינה והצלחתה של חזה הייתה מסחררת. באותה שנה, השתתפה חזה בסרט "נערת הפרברים", שעל אף שהפך לסרט קאלט בקרב חובבי סרטי הבורקס, הוא נחל כשלון קופתי וחזה החליטה לוותר על קריירה קולנועית ולהתמקד במוסיקה.

 

 

 
 

ב1979 זכתה עפרה במקום הראשון בתחרות השירוויזיון עם "פלאש גורדון", והחלה מקבעת מעמדה ככוכבת פופ ישראלית. ב1980 השתתפה בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "על אהבות שלנו"- שיר הנושא מאלבום הבכורה שלה שיצא באותה שנה, וכלל לצד "שיר הפריכה", עוד להיטים של חזה כ"שיר אהבה לחייל", "הגשם", "פלאש גורדון" ועוד, ומלבד שהגיע למעמד של אלבום זהב, זיכה את חזה בתואר "זמרת השנה".

 

ב1981 הוציאה את אלבומה השני "בוא נדבר" שזכה להצלחה רבה, וכלל את "סימנים של אוהבים" (על השיר עימו זכתה במקום הראשון באירוויזיון באותה שנה), "תפילה" ( אותו ביצעה בפסטיבל "מדיטור" בפורטוגל) ועוד וזכתה גם הפעם בתואר זמרת השנה.

 

ב-1982 הוציאה את אלבומה השלישי- "פיתויים", הכלל להיטים כ"גבריאל", "כל יום מתחילה שנה" והשיר עימו זכתה בשנה זו בפעם השלישית במקום הראשון בתחרות השירוויזיון - "מלכת הקסמים".

בשנה זו, נוסף לתואר "זמרת השנה" (פעם שלישית ברצף), זכתה חזה גם בפרס "כינור דוד" היוקרתי, והוציאה תקליט ילדים בשם "עפרה חזה לילדים".

 

בשנת 1983 עשתה חזה היסטוריה כשייצגה את ישראל באירוויזיון שהתקיים במינכן שבגרמניה עם השיר "חי" והגיעה למקום השני. שנה זו גם הייתה תחילת ה"מאבק" בין מעריצי ירדנה ארזי ( שהפסידה בקדם האירוויזיון באותה שנה לחזה בהפרש של נקודה אחת) למעריצי עפרה חזה. ב1983 הוציאה חזה את אלבומה "חי", שמלבד שיר הנושא, כלל את "סופרסטאר" ( עימו זכתה במקום הראשון, שוב פעם, באירוויזיון), "אמן למילים" ועוד וזיכה את חזה שוב בתואר "זמרת השנה" והגיע למעמד פלטינה.

 

 

 

 

באותה שנה הוציאה חזה את אלבומה "שירי מולדת", אלבום קאברים משובח לקלאסיקות זמר עברי, שזכה להצלחה רבה והכיר את חזה גם לדור המבוגר יותר.

 

ב1984 הוציאה את אלבומה "בית חם" שכלל בין השאר להיטים כ"יד ביד", "במנגינת הלב" והגיע לאלבום זהב.

 

באותה שנה הוציאה את אלבום "שירי תימן", שכלל שירים תימניים בעיבודים מחודשים, שבארץ הושמע אך ורק בתכניות שיוחדו למוסיקה מזרחית, אולם האלבום, בעיבודיו של יזהר אשדות, עניין חברת תקליטים אנגלית ששיווקה את האלבום מאוחר יותר תחת השם Fifty Gates Of Wisdom והפכה את האלבום לסנסציה בחו"ל, כשהשיר "גאלבי" מתוכו, כובש את מצעדי הפזמונים בעולם.

 

 

 

בארץ לעומת זאת, חזה הפסידה לראשונה מזה כמה שנים, את תואר "זמרת השנה" לירדנה ארזי, "יריבתה" המיתולוגית, דבר שהגביר את המתיחות בין מחנות המעריצים, שהגיעה לשיא כשמעריצה של חזה ירתה דיו מאקדח צעצוע על שמלתה של ארזי. הפרובוקציה "העירה את השדים" ושתי הדיוות הודו כי אין תחרות ביניהן.

 

ב1985 הוציא חזה את האלבום "אדמה" שכלל להיטים כ"אדמה", "גורל אחד", "מישהו הולך תמיד איתי" והגיע למעמד פלטינה. באותה שנה הוציאה את האלבום "שירי מולדת ב'" שגם הוא זכה להצלחה.

 

ב1986 חברה שוב ליזהר אשדות והוציאה את "ימים נשברים"- אלבום רוק בהפקת יזהר אשדות שהניב להיטים כ"כל הקלפים", "הכאב הזה" ועוד, והגיע למעמד זהב.

 

 

 

ב1988 הגיעה הפריצה הגדולה לשוק הבינלאומי: גרסה מסומפלת ל"אם ננעלו" בביצועה של חזה (מ1984), הגיעה למקום הראשון במצעד הפזמונים של גרמניה וזיכה את חזה בתואר "זמרת השנה" בגרמניה. באותה שנה הוציאה חזה את האלבום Shaday שמלבד "גלבי" ו"אם ננעלו" כלל עוד שירים מתורגמים לאנגלית מאלבומיה הקודמים של חזה. עפרה זכתה באותה שנה במקום הראשון בטקס "אריה הזהב" בגרמניה.

 

ב1989 הוציאה את האלבום "רוח מדברית" והשתתפה בתכנית הטלוויזיה האמריקאית של ג'וני קרסון ובToday Show. באותה שנה זכתה במקום הראשון בפסטיבל טוקיו עם השיר "אם ננעלו".

 

ב1990 זכתה חזה בתואר "הזמרת הישראלית הנמכרת ביותר בכל הזמנים" והשתתפה בפסטיבל הג'אז במונטריי, וכן 3 פעמים בפסטיבל סאן רמו האיטלקי.

 

ב1992 הוציאה את אלבומה "קריה" שזיכה אותה במועמדות לפרס הגראמי הנוצץ ב1993 והגיע למקום הראשון במצעד ה"בילבורד" האמריקאי.

 

ב1994 הקליטה בישראל אלבום בשם "כל הנשמה" הכלל את המגה להיט "לאורך הים" ( אותו ביצעה בעצרת לרצח יצחק רבין) . ב1995 הייתה אמורה להוציא את האלבום Queen Of Exile שנגנז בסופו של דבר.

 

 

 

 

ב1997 הקליטה חזה את אלבומה האחרון, הנושא שמה, שהוקלט בגרמניה ובלונדון, וסימן סיומה של תקופה.

 

ב1997 נישאה עפרה חזה לאיש העסקים דורון אשכנזי, שהפך מנהלה האישי, וניתקה קשריה עם בצלאל אלוני, הפטרון הקודם שלה.

 

ב23 לפברואר 2000, נפטרה עפרה חזה בבית החולים לאחר מאבק ממושך במחלת האיידס, ושברה לבותיהם של מליוני מעריציה ברחבי הארץ והעולם.

 

יהי זכרה ברוך.

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by