בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לוקלי  
מדוע גיא זוארץ עוכב לחקירה בטורקיה? 

מדוע גיא זוארץ עוכב לחקירה בטורקיה?

 
לוקלי  |
 

אז לא, לא מדובר בחקירה תחת אזהרה, אבל כן במשהו לא נעים במיוחד שקרה לו בזמן שביקר בבית כנסת יהודי באיסנטבול. כל הפרטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גיא זוארץ. איש צדיק היה
 גיא זוארץ. איש צדיק היה   צילום: סיוון פרג', יח"צ 
 
 

גיא זוארץ רק רצה ללכת להתפלל בבית כנסת באיסנטבול טורקיה, אבל אפילו הוא לא האמין איזה תלאות הוא יעבור בדרך.

 

בשבוע שעבר, נחת זוארץ באיסנטבול, טורקיה ותכנן לבלות את השבת בבית הכנסת היהודי שם, אלא שלמשטרה הטורקית היו תוכניות אחרות לגמרי. זוארץ נקלע לסיטואציה שנדמה כאילו נלקחה מסרט מתח. בפוסט שהוא העלה באיסנטגרם שלו, הוא תיאר את הדברים הבאים:

 

"הגעתי לבית הכנסת ״עץ חיים״באיסטנבול בלב שכונת אורטקיי בשבת בשבע בבוקר, היה מבול ו-10 מעלות בחוץ. כשהתקרבתי עצר אותי איש ביטחון תורכי וקשוח. ״מי אתה? מאיפה הגעת? יש לך דרכון?״ למזלי היה לי כי ידעתי שזה לא כל כך פשוט להיכנס בימים אלה לבתי הכנסת בטורקיה ודרכון הוא תנאי הכרחי. לאחר שהוא מצא דימיון ביני לבין עצמי בתמונה, הוא אמר לי לבוא אחריו. הוא הכניס אותי לחדר קטן וקר עם דלת פלדה שנטרקת מאחוריינו ברעש גדול. הסצינה הטראומטית מהסרט ״אקספרס של חצות״ שגם התרחשה בטורקיה פתאום מלחיצה אותי, אבל אני מיד נרגע כי אין לי באמת שום דבר להסתיר. הוא מרוקן את התיק שלי עם הסידור והכיפה והטלית שקיבלתי מתנה מאבא שלי,שולף את גלאי הראדר שלו ועובר על כל תכולתו, מדפדף בסידור התפילה עובר דף דף והגלאי שמצפצף כל הזמן קולות מוזרים. ״תוריד את המעיל״ ״תרוקן כיסים״הוא אומר בתורכית ובשפת הסימנים... ועכשיו סצינת החשוד המיידי ״תפסק רגליים" "תרים ידיים״. לאחר שנמצאתי ״נקי״ איש הביטחון אישר לי להיכנס אך לא לפני שאמר לי שהדרכון שלי נשאר אצלו עד שאצא"

 

אבל אל דאגה, סוף טוב, הכל טוב. בהמשך הוא תיאר :

"אני נכנס לחצר גדולה ויפה מלאה באור ואווירה, הולך בשביל שמוביל לבית הכנסת,בכל מקום ויטראז'ים מפוארים עם מגיני דויד. בכניסה מקבל אותי החזן שלאחר מכן הדהים וריגש אותי בשירתו. בעוד הוא מוביל אותי לאחד הכיסאות ושם סידור בידי אני מופתע מכמות המתפללים הרבה. מאות אנשים וגם עזרת הנשים מלאה. האווירה חמה ומלאת קדושה, תמיד מסקרן אותי לחוות את הטקס והתפילה היהודית במקום זר שהוא לא ישראל. איזה פלא, אני מכיר את התפילה, את המנגינות ובשנייה אחת אני מרגיש שייך, מרגיש בבית, חושב על כל אותם יהודים כאן בטורקיה שצריכים להכנס לבית הכנסת תחת שמירה כדי להתפלל בביטחה וכדי לחיות כיהודים. הם כבר רגילים, כנראה שאין להם באמת ברירה ואני איתם כאן בתחושה של יחד. במהלך התפילה לחצתי יד לכולם למעלה מ- 200 איש שבירכו אותי בשבת שלום, אנשים שאני אולי זר להם כבנאדם אבל אח להם כיהודי ובתוכי גם כמשמר מסורת המשפחה ושל סבא יעקוב שנולד באיסטנבול כאן ממש לפני 80 שנה. שבוע טוב מטורקיה".

 

 
בית הכנסת היהודי באיסטנבול
 בית הכנסת היהודי באיסטנבול   צילום: מתוך האיסטגרם של גיא זוארץ 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by